همه چیز درباره پوشت (دستمال جیب)، اکسسوری محبوب دامادهای ایده آل استایل
همه چیز درباره پوشت (دستمال جیب)، اکسسوری محبوب دامادهای ایده آل استایل

عده ای بر این باورند که پوشت ( دستمال جیب ) یک نوع فرم است اما به عقیده عده ای دیگر ریشه استفاده آن از مصر باستان می آید. آنها پارچه های کتان کوچکی را با پودری قرمز ، رنگ می کردند و برای تزئینات از آن استفاده می کردند و به عنوان نشانه ای از ثروت شناخته میشد. امروزه کاربرد این دستمالها کاملا تغییر کرده و به طور مستقیم با همان استفاده قریمی به عصر حاضر منتقل نشده است و  به عنوان دستمال جیب کت مردانه از آن استفاده می شود.

رد پای پوشت در قرون گذشته:

به غیر از مصر، میتوان رد پای پوشت را در یونان باستان جستجو کرد، یونانیان قدیم همیشه دستمالی معطر را به همراه داشتند تا مطمئن باشند که همیشه اگر کسی از کنار آنها رد میشود، بوی خوشی خواهند داد. رومیها از تکه ای پارچه برای شروع مسابقات گلادیاتور استفاده می کردند، به این صورت که هر زمان امپراطور دستمالش را می انداخت جنگ آغاز میشد.

برخی نیز ادعا میکنند که استفاده از پوشت به عنوان یک اکسسوری از زمانی آغاز شد که اعضای کلیسای کاتولیک دستمالی سفید را به عنوان تعلق خاطر به خدا و کلیسا بر بازوی چپ خود می بستند.

تبدیل پوشت به یک اکسسوری مد روز:

از سال ۱۴۰۰ میلادی پوشت در میان طبقه اشراف اروپایی به عنوان یک اکسسوری بود، اما هنوز در این زمان از دستمال جیب در جیب بالایی سمت چپ کت استفاده نمیشده است.

در قرن ۱۹ ام زمانی که کتهای دو تکه به عنوان مد مردانه معرفی شد و مردان سعی کردند که شیک تر از زمانهای قبل لباس بپوشند، و دلشان نمیخواست که دستمال ابریشمی زیبایشان در کنار سکه و دیگر اشیاء داخل جیبشان تمیزی خود را از دست بدهد پس پوشت ( دستمال جیبی ) خود را به جیب روی سینه سمت چپ کتشان منتقل کردند.

این سبک در قرن بیستم به خاطر استفاده تکنیکهایی برای مدلهای مختلف تا کردن پوشت محبوب تر از پیش شد و به این ترتیب پوشت ( دستمال جیب ) خود را به عنوان اکسسوری ای همیشگی حفظ کرد مخصوصا برای مردانی که میخواهند تیپ ظاهری خود را با دستما جیبی ای از جنس سیلک ، کتان و یا لنین تکمیل کنند و از مد روز اروپا و امریکا جا نمانند.

شما میتوانید همیشه پوشت سفیدی در کمدتان داشته باشید تا به راحتی با هر رنگ کت و شلواری هماهنگ و ست شود. اما اگر دوست دارید که استایلی خاص و جسورانه داشته باشید تنها به همین رنگ پوشت قانع نباشید و سعی کنید انواع پوشت با طرح ها و رنگهای مختلف متناسب با رنگ کت شلوارهای داخل کمدتان داشته باشید تا بتوانید هر بار با تغییر پوشت خود تیپتان را عوض کنید. اما این اصل را هیچ گاه فراموش نکنید که دستمال جیب و کراوات مکمل یکدیگر هستند و اگر میخواهید هر دو را با هم استفاده کنید حتما به هماهنگی این دو با هم توجه داشته باشید.

پوشت معمولا در سایزی بین ۲۵ تا ۴۵ سانتی متر در انواع جنس سیلک یا ابریشم ، کتان و نخی دوخته می شود. البته این تغییرات سایزی مربوط می شود به جنس پوشت، هرچه جنس لطیف و نازک تری داشته باشد این اندازه بزرگتر می شود تا به هنگام قرارگیری در جیب به خوبی نمایان باشد. به مهمترین نکته توجه خاصی داشته باشید و آن این است که پوشت را به صورتی در جیبتان قرار دهید که مارک آن مشخص نباشد.

دستور عملی برای شستشو ، خشک و اتو کردن دستمال جیب اگر شما دستمال جیبی از جنس انوع نخ و کتان دارید به راحتی و بدون هیچ نگرانی می توانید آن را در خانه البته با دست بشویید و خشک کنید اما در رابطه با دستمال جیبی از جنس ترمه و یا ابریشم حتما شستشو را به خشکشویی بسپارید.

برای خشک کردن دستمالی که در خانه شسته اید در نظر داشته باشید که هرگز آب آن را با چلاندن نگیرید و یا در خشک کن نیندازید، جایی در سایه آن را پهن کنید تا خشک شود.

بهترین روش برای اتو کردن دستمال جیبی این است که به صورتی پهن کنید که قسمت داخلی آن رو به بالا باشد و بعد پارچه ای دیگر بر روی آن پهن کنید و بعد اتو بکشید، این باعث می شود که برق اتو بر روی دستمال جیب شما نیفتد. اگر از بخار اتو استفاده میکنید حواستان باشد که قطره های آب بر روی دستمال نریزد که امکان دارد جای لکه آب بر روی آن باقی بماند.

چگونگی شناسایی دستمال جیبی با کیفیت های مختلف

۹ روش که باید برای تا زدن دستمال جیب فرا بگیرید:

 

تای ریاستی/ مربعی

 تای یک گوشه

تای دو گوشه

تای سه گوشه

تای چهارگوشه

تای پف دار

تای بالدار

تای دالبر

تای داناوی

 

پیروز باشید.